Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najwolniej zmienia się człowiek

11 czerwca 1999 | Kraj | EK

ROZMOWA

Ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński

Najwolniej zmienia się człowiek

Jednym z motywów obecnej pielgrzymki Jana Pawła II jest tysięczna rocznica kanonizacji św. Wojciecha, którego śmierć legła pośrednio u podstaw zbudowania struktur polskiego Kościoła i państwa. Ten święty misjonarz, przyjaciel władców przekraczał bariery międzynarodowe ibariery dzielące państwo i Kościół. Jakie znaczenie dla współczesnego życia politycznego Polski może mieć ta postać?

HENRYK

MUSZY

ń

SKI

: Współczesny człowiek często pyta, co ten mnich średniowieczny z Xwieku ma dzisiaj do powiedzenia współczesnemu człowiekowi. Jestem przekonany, że ma bardzo wiele do powiedzenia. Pierwsza rzecz to powołanie do świętości, które jest jednym z głównych tematów Vaticanum II i przesłania papieskiego. Papież nie głosi teorii, ale stawia przed nami przykłady konkretnych ludzi, przez których ukazuje trwałe wartości.

A po wtóre, historia zatoczyła jakby wielkie koło. Europa Xwieku była chrześcijańska. Jeżeli dzisiaj wskazujemy na świętego Wojciecha, to nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1720

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament