Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy komórki szkodzą

11 czerwca 1999 | Rynek i konsumenci | PK

Mimo wielomilionowych nakładów na badania, nie ma odpowiedzi

Czy komórki szkodzą

Wpływ telefonu komórkowego na organizm człowieka nie został jeszcze do końca poznany, mimo że prowadzone są w tym kierunku badania, pochłaniające corocznie miliony dolarów. Ustalenie, czy "komórki" szkodzą, staje się jednak coraz ważniejsze dla 200 mln użytkowników przenośnych telefonów na całym świecie. Temat ten budzi ogromne kontrowersje, między naukowcami nie ma bowiem zgody. A użytkowników telefonów przybywa.

Telefony komórkowe pojawiły się na rynku w latach osiemdziesiątych. Pierwsza sieć komórkowa w standardzie GSM - dziś najbardziej rozpowszechnionym - uruchomiona została natomiast na początku lat dziewięćdziesiątych. Nie od razu zaczęto mówić o wpływie czy szkodliwości telefonów. Wszystko zaczęło się, gdy w Stanach Zjednoczonych okazało się, że kilka osób, które zmarły na raka mózgu, było entuzjastami długich rozmów przez telefon komórkowy. Fakty te skojarzono ze sobą, zarzucając producentom aparatów, że ich sprzęt wytwarza na tyle silne promieniowanie elektromagnetyczne, że prowadzi to do mutacji komórek. Od tego czasu właściwie nie ma miesiąca, aby nie ukazywały się wyniki nowych badań nad wpływem promieniowania wytwarzanego przez telefony komórkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1720

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament