Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bardzo wiele zależy od orzecznictwa sądów

11 czerwca 1999 | Prawo | MJ

ARTYKUŁ DYSKUSYJNY

Dochody wspólnika spółki cywilnej

Bardzo wiele zależy od orzecznictwa sądów

MARCIN JAMROŻY

Opodatkowanie dochodu z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej rodzi wątpliwości, co wielokrotnie sygnalizowano na łamach "Rzeczpospolitej". Podstawową tego przyczyną jest bardzo enigmatyczna regulacja ustawowa ich opodatkowania.

Stosownie do art. 8 ustawy z 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm.; dalej: updf) dochody (straty) z udziału w spółce cywilnej opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika w stosunku do jego udziału. Kontrowersyjna w doktrynie jest kwestia, co można uznać za "dochód z udziału w spółce", czy np. będą nimi pobierane przez wspólnika wynagrodzenia za świadczenia na rzecz spółki. Nie mniej wątpliwości wzbudza kwalifikowanie tych wynagrodzeń do określonego źródła przychodów wspólnika. Nieuznawanie przy ustalaniu dochodu spółki uzyskiwanych wynagrodzeń (w pełni) za koszty uzyskania przychodów oraz odrębne ich opodatkowanie u wspólników prowadzi faktycznie do podwójnego opodatkowania części dochodu, a przecież zamiarem racjonalnego ustawodawcy jest ustanowienie zespołu norm nie generujących niepożądanych zjawisk...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1720

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament