Gorączka starego złota
Dr Walter Alva, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Lambayeque w Peru
Gorączka starego złota
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
23 lutego 1987 r. przed północą odebrał pan intrygujący telefon, od którego wszystko się zaczęło...
DR WALTER ALVA: Tak. Zaprzyjaźniony komendant policji namawiał mnie, żebym natychmiast przyjechał do oddalonego o 10 km komisariatu i coś zobaczył. Powiedziałem mu, że jestem przeziębiony i jeśli wyjdę z domu, to jeszcze bardziej się rozchoruję. "Nie mogę ci powiedzieć, o co chodzi - rzekł - ale jeśli przyjedziesz, to na pewno wyzdrowiejesz". Miał rację. Kiedy wszedłem do jego gabinetu, wyciągnął z biurka papierową torbę i wysypał takie skarby, że z wrażenia zapomniałem o chorobie: maski, ludzką i jaguarów ze złota, srebra, miedzi i lapis-lazuli, biżuterię. Pochodziły ze świeżo odkopanego i obrabowanego grobowca z III w. Policja zarekwirowała je w obławie w wiosce Sipan. Któryś ze złodziei, niezadowolony z podziału łupów, anonimowo zadenuncjował towarzyszy.
Nie spotkał się pan wcześniej z podobnymi kosztownościami?
W okolicach Lambayeque przez ostatnie dziesiątki lat przekopywano i okradano znajdujące się tutaj niezliczone starożytne grobowce. Szacuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta