Przekleństwo zwane migreną
W gorszym stanie psychicznym są jedynie ludzie cierpiący na depresje
Przekleństwo zwane migreną
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie są refundowane leki na migrenę, mimo że cierpi na nią ponad 10 proc. populacji. W Unii Europejskiej oraz USA uznawana jest za poważną chorobę przewlekłą - podobnie jak padaczka. W Polsce wciąż pokutuje opinia, że migrena jest dolegliwością błahą i pospolitą, lekceważoną nawet przez lekarzy.
Prawie 580 mln ludzi na świecie oraz 4 mln w Polsce przekonało się, jak wyniszczająca potrafi być ta najczęstsza choroba neurologiczna. Tyle osób przynajmniej 5 razy w życiu doświadczyło napadów migrenowych, objawiających się uporczywymi bólami głowy. Czasami tak silnymi, że towarzyszą im nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, a także zaburzenia widzenia.
Wyłączeni z życia
- Migrena nie jest chorobą wymyśloną ani zwykłym bólem głowy - twierdzi dr Maria Wysocka-Bąkowska, prezes utworzonego niedawno Polskiego Stowarzyszenia Migrenowego. Ponad milion osób w Polsce cierpi na ciężkie jej napady, wyłączające z życia zawodowego i domowego. Przez kilka dni w miesiącu nie mogą one pracować ani zajmować się domem. Traktowane są jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta