Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto tu rządzi

25 października 1999 | Moje Prawo | IL
źródło: Nieznane

MAJĄTEK DOROBKOWY

Obowiązek współdziałania, granice samodzielności

Kto tu rządzi

RYS. PAWEŁ GAŁKA

Źle jest nie mieć, ale i posiadanie bywa kłopotliwe, zwłaszcza większego majątku. Jeśli dobra te stanowią wspólność majątkową małżeńską, czyli wchodzą w skład majątku dorobkowego, to problemy i obowiązki są dzielone po połowie.

Wedle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mają obowiązek współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym. Na co dzień każdy może to czynić samodzielnie, ale ważniejsze decyzje muszą podejmować wspólnie. Obowiązuje bowiem zasada, że czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wymagają zgody drugiego małżonka. W niektórych wypadkach i pod pewnymi warunkami w sprawy majątkowe małżonków może ingerować sąd.

W czasie trwania wspólności ustawowej każdy ma takie samo prawo do dóbr z majątku dorobkowego. Nie może żądać jego podziału. Nie może dysponować udziałem, jaki przypadłby mu w razie ustania wspólności. Nie może też darować ani sprzedać nawet części poszczególnych dóbr należących do tego majątku. Jest to bowiem tzw. wspólność łączna, bezudziałowa. Nie oznacza to jednak, że jedynym sposobem wywikłania się ze wspólności jest rozwód, a od połowy grudnia - także orzekana przez sąd separacja. Możliwe jest ustanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1838

Spis treści
Zamów abonament