Podwójna korzyść; Koniec oszczędzania i co dalej; Odliczenia przy czynnościach zwolnionych i opodatkowanych
- Ulgi: Zakup przyrządów i pomocy naukowych
- Kasy mieszkaniowe: Koniec oszczędzania i co dalej
- Odliczenia przy czynnościach zwolnionych i opodatkowanych ULGI
Zakup przyrządów i pomocy naukowych
Podwójna korzyść
ROBERT MORAWSKI
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zniknie prawdopodobnie ulga na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych, bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą (art. 27a ust. 1 pkt 3 lit. b). Tych, którzy zastanawiają się, czy warto z niej skorzystać, może zainteresować możliwość połączenia ulgi z innymi korzyściami wynikającymi z ustawy.
W 1999 r. maksymalna kwota wydatków poniesionych na wskazane zakupy wynosi 1500 zł, a więc odliczenie od podatku nie może przekroczyć 285 zł.
Wydatki muszą być udokumentowane rachunkiem uproszczonym wystawionym przez podatnika VAT nie korzystającego ze zwolnienia, z wyjątkiem tych, które poniesiono na zakup wydawnictw fachowych. Tu wystarczy każdy inny dowód, w którym wskazano przedmiot, cenę i podstawowe dane podatnika.
Odliczenie przysługuje wyłącznie osobom osiągającym przychody ze stosunku pracy lub podobnych. Wykaz przyrządów i pomocy naukowych, których zakup uprawnia do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta