Edukacyjne wojny komputerowe
Walka o państwowe przetargi
Edukacyjne wojny komputerowe
RAFAŁ KASPRÓW
Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadza komputeryzację gimnazjów. W jednym z regionów po wyborze firmy Prokom Software doszło do zmiany komisji przetargowej. Druga komisja, składająca się, jak twierdzi MEN, z "ludzi spoza branży", mniej liczna i krócej obradująca, zdecydowała, że informatyzacja dwustu gimnazjów zostanie powierzona ComputerLandowi. Konflikt między tymi firmami trwa od dawna.
Polskie firmy komputerowe rywalizują o zamówienia publiczne dotyczące informatyzacji oraz o kontrakty dużych państwowych przedsiębiorstw. Zwycięstwo w największych przetargach potrafi zapewnić firmom stabilizację na lata. Dlatego w walkach o przetargi często składane są przez konkurentów odwołania i protesty od decyzji komisji przetargowych. Tak było w 1996 roku w przypadku kontraktu na informatyzację ZUS, kiedy warunki przetargu zaskarżył ComputerLand (CL). Powodem zaskarżenia był 15-procentowy próg rentowności, jaki musiała uwzględnić firma startująca w przetargu. ComputerLandowi udało się sprawę wygrać i przetarg został ogłoszony ponownie, CL nie złożył jednak wtedy na czas swojej oferty. Do ostatecznych negocjacji wybrano wtedy IBM, Hewlett-Packart oraz Prokom. Najtańszą ofertę złożył Prokom i on wygrał przetarg. Zwycięstwo Prokomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta