Atmosfera miejsca
Rewitalizacja starówki ma rozwiązać problemy architektoniczne i społeczne
Atmosfera miejsca
Po renowacji, a nawet odbudowie w podcieniach kamieniczek pojawią się kawiarnie i restauracje
FOT. ARCHIWUM
Zapomniane i zdegradowane Stare Miasto w Bielsku-Białej ma szansę stać się wizytówką powiatu oraz luksusową dzielnicą mieszkaniową. Zdaniem inicjatorów programu rewitalizacji, to ostatni dzwonek, aby ratować tutejszą zabudowę. Za parę lat jej kompleksowe odnawianie byłoby zupełnie nieopłacalne.
Dotychczasowe inicjatywy rozwojowe miasta pomijały rejon bielskiego Rynku, koncentrując się głównie wzdłuż popularnej arterii handlowej biegnącej ulicą 11 Listopada i jej przecznicami. Odrestaurowane budynki wykorzystano na cele użytkowe. Jasno oświetlone place i długo otwarte kawiarnie zachęcają turystów i mieszkańców do wieczornych spacerów. Tymczasem położona na pobliskim wzgórzu starówka odstrasza wszystkich nierównym trotuarem, brudnymi fasadami kamienic, zaniedbanymi podwórzami i skwerem odwiedzanym przez miejscowych lumpów.
Potrzeba rewitalizacji tego miejsca pojawiła się w 1993 roku, kiedy zauważono, iż katedra św. Mikołaja - filar nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej i miejsce licznych uroczystości religijnych - jak na ironię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta