Inaczej, ale w podobnym wymiarze
Praktyka w Polsce i UE
Inaczej, ale w podobnym wymiarze
Wartość pomocy udzielonej przez państwo przedsiębiorstwom działającym poza rolnictwem stanowiła w Polsce w 1997 r. 2,2 proc. PKB - niemal dwa razy więcej niż w Unii Europejskiej (1,2 proc.). W celu dostosowania się do unijnych rozwiązań i zamknięcia negocjacji członkowskich o polityce konkurencji jeszcze ważniejsza będzie zmiana sposobu wydatkowania pomocy niż ograniczenie jej wielkości.
Podpisując Układ Europejski w 1991 r. Polska zobowiązała się do wprowadzenia identycznego z unijnym systemu udzielania i monitorowania pomocy państwa. Do tej pory tak się nie stało, jednak wzorowane na raportach Komisji Europejskiej szacunki Ministerstwa Gospodarki pozwalają po raz pierwszy na porównanie pomocy publicznej w krajach "15" i w Polsce. Najnowsze dane dotyczą 1997 r.
Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją otrzymały w tym czasie w Polsce pomoc z budżetu odpowiadającą 3,3 proc. wartości dodanej ich produkcji wobec 2,5 proc. w krajach "15". Z większego wsparcia niż w naszym kraju korzystają jednak przedsiębiorstwa w Grecji (5,6 proc.) i we Włoszech (5,3 proc.), natomiast z porównywalnego w Niemczech (3,1 proc.), a także w Hiszpanii i Danii (po 3 proc.).
Pomoc przypadająca na zatrudnionego w polskim przemyśle to 716 euro wobec 1261 w Unii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta