Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od straty

25 października 1999 | Ekonomia | Nk

  • Komisja obrażona na rząd i dziennikarzy
  • Podatkowy kontredans - komentarz
AKCJE

Nowe propozycje Ministerstwa Finansów

Podatek od straty

Ministerstwo Finansów chce, by akcjonariusz płacił od 2000 r. podatek z tego tytułu, że wartość jego akcji wzrosła, bo spółka wykupiła i umorzyła akcje innych akcjonariuszy. Chce też, by akcjonariusz płacił podatek od wzrostu wartości nominalnej akcji, nawet wówczas, gdy sprzeda je ze stratą. Ostro sprzeciwiają się temu warszawska giełda oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

W omawianym przez Sejmową Komisja Finansów Publicznych projekcie ustawy o podatku od dochodów osobistych Ministerstwo Finansów zaproponowało, by akcjonariusze i udziałowcy płacili podatek od "pochodzących z zysku osoby prawnej kwot przeznaczonych na wykup akcji (udziałów) w celu ich umorzenia". Innymi słowy, jeżeli spółka przeznaczałaby część zysku na wykup i umorzenie części akcji (tzw. buy-back), to osoby, które nadal pozostawałyby w spółce akcjonariuszami (udziałowcami) płaciłyby podatek, bo ich udział w kapitale spółki wzrastałby (ten sam kapitał przypadałby na mniejszą liczbę akcji). Podatek byłby zryczałtowany i wynosił 20 proc.

Dyrektor Sławomir Maliszewski z MF tłumaczył, że nie jest to nic nowego, bo podobną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1838

Spis treści
Zamów abonament