Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Encyklopedia: Czas pracy; Pamiętaj, że:

25 października 1999 | Moje Prawo | DP

ENCYKLOPEDIA

Czas pracy

To nie tylko czas, w którym pracownik rzeczywiście wykonuje pracę, ale również ten, w którym pozostaje w gotowości do niej. Gdy pracownik zobowiązuje się np. do natychmiastowego stawienia się, mówimy o pogotowiu pracy. Dyżur zaś to pozostawanie do dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub innym wyznaczonym miejscu, poza normalnymi godzinami pracy. Nie wlicza się go do czasu pracy, jeśli zatrudniony nie wykonywał związanych z nią czynności. Jeśli pracował, godziny te traktuje się zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego jak nadliczbowe (w nocy lepiej płatne). Za dyżur przysługuje tyle samo wolnego czasu. Jeśli jednak pracownik nie może go odebrać w okresie objętym wypłatą (decyduje o tym pracodawca), należy mu się wynagrodzenie. Jego kwotę oblicza się według stawki godzinowej lub miesięcznej, wynikającej z osobistego zaszeregowania. Gdyby taki składnik nie został wyodrębniony, to należy się 60 proc. wynagrodzenia. Nie dotyczy to dyżuru pełnionego w domu.

Wymiar czasu pracy jest maksymalną liczbą godzin czy minut ustaloną np. na dobę, tydzień, przez które pracownik musi pozostawać w dyspozycji pracodawcy. Za co najmniej 6 godzin na dobę należy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1838

Spis treści
Zamów abonament