Góra przymierza
Góra przymierza
Nie jest pewne, czy góra gorejącego krzewu i Dziesięciu Przykazań, która w Biblii występuje pod rozmaitymi imionami - Synaj, Horeb, góra Boga, dymiąca góra lub po prostu góra - jest tym samym miejscem, które Beduini nazywają górą Mojżesza - Dżebel Musa. Na górze Synaj Bóg ukazał się Mojżeszowi i wyjawił mu swe imię, nadał prawa i zaofiarował przymierze Ludowi Wybranemu, doświadczył jego zdrady i ponownego nawrócenia.
Górę Dżebel Musa można rozpoznać nawet z kosmosu. Na zdjęciach satelitarnych masyw górski ze szczytami Świętej Katarzyny, Mojżesza i Ras es-Safsaf wybija się z półwyspu Synaj. Półwysep widziany z kosmosu to żółty równoramienny trójkąt, klin rozsadzający szczelinę między Azją i Afryką. Oba kontynenty były kiedyś zrośnięte, póki ich nie rozdarła niewyobrażalna siła ruchów tektonicznych. Synaj od Egiptu oddziela Zatoka Sueska, od Arabii Morze Czerwone - dwa zatopione pęknięcia skorupy ziemskiej.
Ciemności egipskie pod księżycem
Zwrot "ciemności egipskie" nie powstał na Synaju. Prehistoryczne ludy semickie oddawały na tej górze cześć bogu Księżyca Sinowi. Być może od niego pochodzi imię szczytu. Inna hipoteza wyprowadza ją z hebrajskiej nazwy krzewu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta