Zawieranie, ratyfikowanie, ogłaszanie; Niechciane budynki zakładowe z lokatorami
- Umowy międzynarodowe: Zawieranie, ratyfikowanie, ogłaszanie
- Niechciane budynki zakładowe z lokatorami Umowy międzynarodowe
Zawieranie, ratyfikowanie, ogłaszanie
Uchwalając wczoraj ustawę o umowach międzynarodowych, Sejm wykonał obowiązek wynikający z art. 89 ust. 3 konstytucji, stanowiącego, że zasady, tryb zawierania, ratyfikowania i wypowiadania takich umów określa ustawa.
Konstytucja zawiera też przepisy dotyczące kompetencji traktatowej oraz skuteczności umów międzynarodowych.
Jej art. 146 ust. 1 ustalił, że rząd prowadzi politykę zagraniczną RP, a ust. 10 - że zawiera umowy międzynarodowe wymagające ratyfikacji oraz zatwierdza i wypowiada inne. Konstytucja ratyfikowane umowy międzynarodowe postawiła wyżej niż ustawy. A że wszystkie akty prawa muszą być ogłaszane, dotyczy to także umów międzynarodowych, choć w tym wypadku sprawa jest złożona, jako że są one różnej kategorii. Według art. 88 ust. 3 konstytucji umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw, a zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określi ustawa.
Z konstytucji wynika zatem kluczowa przesłanka dla uchwalonej wczoraj ustawy:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta