Nie kalać własnej firmy
Przepisy karne w projekcie kodeksu spółek handlowych
Nie kalać własnej firmy
BOGUSŁAW ZAJĄC
Projekt kodeksu spółek handlowych za naruszenie zasad rzetelności kupieckiej przewiduje sankcje karne: od grzywny do pięciu lat więzienia.
Kodeks handlowy z 1934 r., jeden z najpilniej dzisiaj studiowanych i poddawanych różnorodnym wykładniom aktów prawnych, spodziewa się następcy.
Projekt kodeksu spółek handlowych, podobnie jak obowiązujący k.h., stosunki między przedsiębiorcami, kupcami, bankierami i ich wspólnikami opiera głównie na zasadach rzetelności kupieckiej i rekomendacjach wypracowanych w obrocie cywilnym. Wspierają je przepisy ustalające odpowiedzialność za ich naruszenie. Chodzi m.in. o grzywnę, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności do lat pięciu, a obok tego - karanie winnych zaniedbań przez sądy rejestrowe wysokimi karami porządkowymi, sięgającymi 20 tys. zł.
Kolektywu nie da się złapać za rękę
Współczesny karny ustawodawca konsekwentnie trzyma się tradycyjnego założenia, iż wykroczenia bądź też przestępstwa może się dopuścić jedynie pojedynczy człowiek lub grupa ludzi, osób fizycznych. Nie może więc popełnić przestępstwa osoba prawna, chociaż pewien wyłom w tym twierdzeniu próbowano uczynić, włączając do kodeksu karnego z 1997 r. art. 52:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta