Modlitwa pod Ścianą Płaczu
Pojednanie z Żydami wymaga od chrześcijan głębokiego rachunku sumienia i kategorycznego odrzucenia antysemityzmu
Modlitwa pod Ścianą Płaczu
Który z przekazanych przez media obrazów najlepiej oddaje przesłanie tej pielgrzymki: chwila milczenia nad zniczem w Yad Vashem, pocałunek złożony na grudzie palestyńskiej ziemi w Betlejem, prośba do Boga, wetknięta w szczelinę ściany płaczu?
FOT. (C) AP
JAN SKÓRZYŃSKI
To będzie najtrudniejsza pielgrzymka Jana Pawła II - przewidywano powszechnie przed podróżą papieża do Izraela i Palestyny. Istotnie, trudno wyobrazić sobie większe wyzwanie, niż wizyta głowy Kościoła katolickiego na ziemi świętej dla trzech wielkich, konkurujących ze sobą religii, w krainie naznaczonej krwawym konfliktem między Izraelem a światem arabskim, w miejscu nie zawsze przyjaznego spotkania między żydami a chrześcijanami.
Bliskowschodni konflikt z fazy zbrojnej przeniósł się dziś na płaszczyznę dyplomacji, ale droga do pokoju jest jeszcze bardzo daleka. Kością niezgody pozostaje Jerozolima, w której zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy widzą swoją stolicę. Toteż obie strony pragnęły podróż Jana Pawła II zinterpretować jako poparcie dla swojego punktu widzenia.
Pokój jest niepodzielny
To była pierwsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta