Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co pomoc z Brukseli

01 kwietnia 2000 | Ekonomia | JB

  • Jak wykorzystywać fundusze pomocowe
ROLNICTWO

Czy musimy powtarzać błędy Unii

Na co pomoc z Brukseli

Dochody polskich rolników będą mogły rosnąć tylko wówczas, gdy zmniejszy się liczba gospodarstw. Dlatego właśnie pomoc Unii musi służyć głównie zmianom strukturalnym na wsi - twierdzi wicedyrektor ds. rolnych Komisji Europejskiej, David Roberts. - Dopłaty Brukseli do bieżących dochodów są warunkiem przystąpienia Polski do Unii, bo inaczej wieś sprzeciwi się członkostwu - odpowiadają polscy specjaliści.

Sposób rozstrzygnięcia w negocjacjach tego sporu zadecyduje o sposobie wydania ok. 6 mld euro rocznie, jakie Polska powinna otrzymać ze Wspólnej Polityki Rolnej Unii (CAP).

Roberts apeluje: nie powtarzajcie błędów Unii z przeszłości. W latach 60., pod presją Niemiec (choć skorzystała na tym głównie Francja), w ówczesnej EWG ustanowiono wysokie ceny gwarantowane produktów rolnych. To bardzo spowolniło zmiany strukturalne na wsi. Dopiero na początku lat 90., pod presją rosnących zapasów mięsa i mleka (Unia nie mogła ich wyeksportować, bo były za drogie), zdecydowano się na obniżenie cen częściowo, rekompensując to rolnikom. Spóźniona liberalizacja spowodowała jednak, że dochody unijnych farmerów przez 30 lat istnienia EWG spadły, choć wydatki z CAP sięgały 40...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1976

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament