Drugi akt stworzenia
Terapia genowa jest o krok od eugeniki - genetycznego doskonalenia ludzkiego gatunku
Drugi akt stworzenia
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Nadchodzące stulecie będzie należało do biologii - do genetyki, klonowania i inżynierii tkankowej. Tak twierdzą twórcy owieczki Dolly - pierwszego ssaka, którego przed prawie 4 laty sklonowali z komórki dorosłego osobnika. Piszą o tym, w wydanej niedawno w Szkocji książce, Ian Wilmut oraz Keith Campbell - jedni z najbardziej znanych obecnie badaczy na świecie.
Jej tytuł mówi sam za siebie: "The Second Creation: the age of biological control" (Drugi akt stworzenia: stulecie biologicznego sterowania). Obaj badacze opisują w niej zarówno badania, które doprowadziły do sklonowania Dolly, w czym pomógł - przyznają - przypadek, jak i prognozują zmiany, do jakich już niedługo może doprowadzić ich epokowe osiągnięcie. W laboratoriach całego świata doskonalona jest metoda klonowania zwierząt, hodowane są całe stada transgenicznych zwierząt, zawierających w swym genomie ludzkie geny, rozwijana jest też terapia genowa, znajdująca się o krok od eugeniki - genetycznego doskonalenia ludzkiego gatunku.
Człowiek w roli Boga
Szkoccy badacze nie mają jednak zamiaru wyłącznie szokować osiągnięciami współczesnej nauki, wywołującymi i tak coraz większe zaniepokojenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta