Trzy dni w Jerozolimie
Ks. dr Józef Naumowicz, historyk literatury wczesnego chrześcijaństwa
Trzy dni w Jerozolimie
"Ostatnia Wieczerza", obraz szkoły francuskiej z XVII wieku. W starożytności jadano na leżąco. Ewangelie wielokrotnie mówią o "układaniu się" do jedzenia, co przekłady biblijne, uwspółcześniając tekst, zastępują "siadaniem do stołu". Miejsce w centrum obrazu zajmuje Jezus, który podaje kawałek chleba Judaszowi. Na piersiach Jezusa opiera głowę Jan; pierwszy po lewej stronie Jezusa to prawdopodobnie Piotr.
FOT. ARCHIWUM
Wielkie Czwartek, Piątek i Sobota ważne są nie tylko dla ludzi wierzących, ale dla wszystkich wychowanych w kulturze judeochrześcijańskiej. Osadźmy je w ówczesnych realiach historyczno-kulturowych: działo się to w okupowanej przez Rzymian Jerozolimie, za panowania cesarza Tyberiusza, podczas przygotowań do świąt Paschy i Przaśników, upamiętniającego wyjście Żydów z Egiptu pod wodzą Mojżesza. Pobożni Żydzi przygotowują się do uczty, także Jezus Galilejczyk, który kilka dni wcześniej wjechał triumfalnie do miasta. Spożyje ją z dwunastoma uczniami, którzy nie wiedzieli jeszcze, że będzie to Ostatnia Wieczerza...
JÓZEF NAUMOWICZ: Pan Jezus spożył wieczerzę paschalną prawdopodobnie wcześniej niż większość Żydów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta