Producenci przygotowani, sprzedawcy czekają
Konieczne informacje o żywności genetycznie zmodyfikowanej
Producenci przygotowani, sprzedawcy czekają
Od soboty na opakowaniu każdego produktu powstałego z surowców genetycznie zmodyfikowanych muszą być stosowne napisy informacyjne. Służyć mają świadomemu wyborowi konsumentów. Z naszej sondy wynika, że producenci są do tego przygotowani, a handlowcy czekają na reakcję rynku.
Organizmy genetycznie zmodyfikowane to takie, najprościej mówiąc, które zostały zmienione przez usunięcie jednego lub więcej genów.
Udoskonalona w ten sposób odmiana zachowuje wszystkie dotychczasowe właściwości (wygląd, smak), a zyskuje nowe, pożądane z punktu widzenia agrotechniki lub przetwórstwa. Są lepszej jakości, mają więcej witamin i mikroelementów, stają się odporniejsze na herbicydy, po których użyciu na polu pozostają rośliny uprawne, a giną chwasty. Mniej groźne dla nich stają się szkodniki oraz choroby.
Najczęściej poprawia się w ten sposób rośliny o największym znaczeniu gospodarczym: kukurydzę, soję, bawełnę, ziemniaki, buraki i rzepak. W 1998 r. światowy areał roślin ulepszonych biotechnologicznie osiągnął 30 mln ha. Państwa najbardziej zaawansowane w tej dziedzinie to Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Argentyna i Meksyk.
Żywność genetycznie zmodyfikowana ma tylu przeciwników, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta