Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisma Temidy

22 kwietnia 2000 | Prawo | SM

HISTORIA PRAWA

Protoplaści naszych żółtych stron

Pisma Temidy

STANISŁAW MILEWSKI

Od kiedy problematyka prawna gości na łamach czasopism? Które tytuły uchodzić mogą za protoplastów naszych żółtych stron? Który z fachowych periodyków miał już wyraźnie jurydyczny charakter?

Artykuły na tematy prawnicze zaczęły się pojawiać z początkiem XVIII w. już w pierwszych czasopismach naukowych poświęconych różnym dyscyplinom wiedzy. Periodyki te, zwane "uczonymi", prawo i historię traktowały po macoszemu. Być może dlatego, że nauka prawa nie budziła wtedy społecznego zainteresowania.

Myśl prawnicza wyrażana była po dawnemu: w grubych woluminach, w skromnych broszurach, w postaci ulotnych druków służących doraźnym potrzebom polemicznym, komentowaniu ustaw, atakom na nie i pochwałom. Działalność prawotwórcza znajdowała odbicie w diariuszach sejmowych, chociaż był pewien wyjątek, niekiedy uważany za pierwociny czasopiśmiennictwa prawniczego na naszych ziemiach.

Chodzi o "Seryarz Projektów do Prawa" - miesięcznik wydawany przez Tadeusza K. Podlewskiego, ukazujący się w Warszawie w latach 1785-1786. Miał usprawniać prace legislacyjne Sejmu, umożliwiając przedyskutowanie projektów ustawodawczych. Drukował też w nim Podlewski artykuły na tematy prawne, nadsyłane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1994

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament