Pisma Temidy
Protoplaści naszych żółtych stron
Pisma Temidy
STANISŁAW MILEWSKI
Od kiedy problematyka prawna gości na łamach czasopism? Które tytuły uchodzić mogą za protoplastów naszych żółtych stron? Który z fachowych periodyków miał już wyraźnie jurydyczny charakter?
Artykuły na tematy prawnicze zaczęły się pojawiać z początkiem XVIII w. już w pierwszych czasopismach naukowych poświęconych różnym dyscyplinom wiedzy. Periodyki te, zwane "uczonymi", prawo i historię traktowały po macoszemu. Być może dlatego, że nauka prawa nie budziła wtedy społecznego zainteresowania.
Myśl prawnicza wyrażana była po dawnemu: w grubych woluminach, w skromnych broszurach, w postaci ulotnych druków służących doraźnym potrzebom polemicznym, komentowaniu ustaw, atakom na nie i pochwałom. Działalność prawotwórcza znajdowała odbicie w diariuszach sejmowych, chociaż był pewien wyjątek, niekiedy uważany za pierwociny czasopiśmiennictwa prawniczego na naszych ziemiach.
Chodzi o "Seryarz Projektów do Prawa" - miesięcznik wydawany przez Tadeusza K. Podlewskiego, ukazujący się w Warszawie w latach 1785-1786. Miał usprawniać prace legislacyjne Sejmu, umożliwiając przedyskutowanie projektów ustawodawczych. Drukował też w nim Podlewski artykuły na tematy prawne, nadsyłane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta