Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Purytanin z duszą artysty

22 kwietnia 2000 | Plus Minus | ET

WYSTAWA

John Ruskin, wpływowy krytyk sztuki, ocenzurował po śmierci wielkiego Turnera jego spuściznę

Purytanin z duszą artysty

John Ruskin był obrońcą i wielbicielem twórczości malarza pejzażysty Josepha Mallorda Williama Turnera, a także patronem grupy prerafaelitów i utopijnym estetą, który chciał wychować wiktoriańską Anglię w kulcie piękna i dobra.

Jego poglądy w dziedzinie ekonomii społecznej, m.in. o powszechnej oświacie i służbie zdrowia, przez niemal pięćdziesiąt lat były ewangelią dla polityków brytyjskiej Partii Pracy. Podziwiali go też Gandhi, Tołstoj i Proust. W tym roku przypada setna rocznica śmierci Johna Ruskina (1819-1900), wpływowego krytyka i teoretyka sztuki, zdolnego rysownika i architekta, pisarza i eseisty. Wychowany w atmosferze surowej pobożności nigdy nie został duchownym, jak tego chcieli jego rodzice.

Dziś jego teorie społeczne są praktycznie zapomniane. Jednak dorobek Johna Ruskina jako wybitnego teoretyka sztuki, a także znawcy różnych kierunków w sztuce i architekturze europejskiej - któremu na jakiś czas powierzono katedrę sztuk pięknych na uniwersytecie w Oksfordzie - przetrwał do naszych czasów. Ruskin jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1994

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament