Fryderyk Zoll młodszy
Fryderyk Zoll (młodszy)
Fryderyk Zoll (1865 - 1948)
Jeden z najwybitniejszych cywilistów polskich XIX i XX w., uczony na miarę europejską i światową, położył podwaliny pod gmach nowoczesnego polskiego prawa cywilnego. Jego wysoka etyka i wrażliwość nadawały prawu, które tworzył, swego rodzaju piętno osobiste i głębokie zarazem: służył "prawu prawemu".
"Umiejętność prawa jest nie tylko nauką, badaniem, roztrząsaniem, poznawaniem, ale i sztuką w tym, co dobre i słuszne, ars boni et aequi, i dlatego jednostronny jest prawnik, który kieruje się w swych poglądach prawnych i stosowaniu prawa tylko umysłem, a każe milczeć sercu" - napisał prof. Fryderyk Zoll (młodszy).
Przodkowie Fryderyka Zolla (jak całej, zasłużonej i obecnie w polskiej myśli prawniczej rodziny Zollów) przybyli do Polski z niemieckiej Wirtembergii pod koniec XVIII w. i bardzo szybko ulegli polonizacji. Fryderyk Zoll (dla odróżnienia od ojca, wybitnego znawcy prawa rzymskiego - Fryderyka Zolla "starszego" - zwany "młodszym") urodził się 1 lutego 1865 r. w Krakowie. Był najstarszym z trzech synów Fryderyka i Heleny z domu Seeleing de Saulenfels. Krakowskie gimnazjum św. Anny ukończył w 1883 r. zdanym celująco egzaminem dojrzałości. W sposób oczywisty (pod wpływem ojca oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta