Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W imieniu właścicieli

10 maja 2000 | Prawo | GD
źródło: Nieznane

PRAWO AKCYJNE

Rozwiązania legislacyjne nie zastąpią wzorców kultury korporacyjnej

W imieniu właścicieli

RYS. ROBERT DĄBROWSKI

GRZEGORZ DOMAŃSKI

Termin corporate governance - władztwo korporacyjne - używany jest dla oznaczenia pewnej sfery stosunków zarządzania współczesną korporacją w jej podstawowej formie - spółce akcyjnej. Choć nie jest to łatwe, władztwo korporacyjne trzeba odróżnić od corporate performance - zarządzania działalnością gospodarczą spółki.

Zarządzaniem operatywnym zajmują się wysoko wyspecjalizowani menedżerowie, wynajmowani przez właścicieli kapitału. Natomiast funkcję władztwa korporacyjnego wykonują wyłącznie członkowie władz spółki, upoważnieni do działania w zastępstwie właścicieli kapitału. Dobór tych osób z punktu widzenia kwalifikacji zawodowych i postaw etycznych staje się sprawą wielkiej wagi.

Uwaga na anonimowy akcjonariat

Władztwo korporacyjne wyraża się w podejmowaniu decyzji w sprawach należących skądinąd do niezbywalnych prerogatyw właścicielskich, jest więc bardziej zarządzaniem spółką (czy też stosunkami w spółce i ze spółką) niż zarządzaniem jej przedsiębiorstwem. Przyjmuje się coraz powszechniej, że na współczesnych rynkach jakość sprawowania władztwa korporacyjnego ma istotny wpływ na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2006

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament