Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kandydatury i strategie

10 maja 2000 | Publicystyka, Opinie | JA

WYBORY PREZYDENCKIE

Tylko SLD niczego w tej kampanii nie ryzykuje

Kandydatury i strategie

JANUSZ A. MAJCHEREK

Główne siły polityczne zadeklarowały już swoje strategie wobec wyborów prezydenckich, znani są też najważniejsi uczestnicy batalii. Wszystko wskazuje na to, że wiadomy jest również jej wynik, pozostaje więc ocenić owe strategie.

Rezultat prezydenckiej rozgrywki nie musiał zostać przesądzony tak łatwo, a jej faworyt mógł znaleźć godnego siebie rywala, jeśli nawet niezdolnego do pokonania go, to przynajmniej do nawiązania równorzędnej walki i utworzenia dla wyborców realnej alternatywy. Musiałaby to być osoba o wysokim autorytecie i niekwestionowalnej pozycji w życiu publicznym, umiarkowanie prawicowych lub zgoła centrowych poglądach, popierana wspólnie przez AWS i UW, ale mogąca pozyskać także głosy innych grup elektoratu, jak na przykład Andrzej Zoll czy Władysław Bartoszewski.

Nasz człowiek i już

Możliwość taka została udaremniona przez związkowy trzon Akcji Wyborczej Solidarność i osobiście jej lidera Mariana Krzaklewskiego. Chcieli oni mieć na tym stanowisku, jak na wielu innych, nie tyle odpowiednią i akceptowalną osobistość, ile po prostu swojego człowieka. Nawiązali do sposobu rozumienia spraw publicznych zaprezentowanego niegdyś przez Jana Olszewskiego w pamiętnym pytaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2006

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament