Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekiedy lepiej przejść do opozycji

10 maja 2000 | Publicystyka, Opinie | KK

ROZMOWA

Heinz Fischer, przewodniczący Rady Narodowej, izby niższej austriackiego parlamentu

Niekiedy lepiej przejść do opozycji

Jest pan członkiem Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ), która zdobyła w jesiennych wyborach najwięcej głosów, ale nie potrafiła utworzyć rządu i po trzydziestu latach władzy przeszła do opozycji. Nowy rząd utworzony przez Austriacką Partię Ludową (ÖVP) ze skrajnie prawicową Wolnościową Partią Austrii (FPÖ) J?rga Haidera jest źle widziany przez zachodnie demokracje. Dyplomatyczno-polityczna izolacja wiedeńskiego rządu trwa. Czy SPÖ ma koncepcję rozwiązania tego problemu?

HEINZ FISCHER: SPÖ jest nadal największą siłą polityczną w parlamencie, choć trzeba stwierdzić, że jesienią poniosła porażkę. W Austrii nastąpiło polityczne przesunięcie: siły na lewo od centrum zostały osłabione, a partie na prawo od środka znacznie się wzmocniły.

W tej sytuacji możliwe było albo powtórzenie koalicji socjaldemokratów z ludowcami (do czego mimo długotrwałych rozmów nie doszło), albo zawiązanie koalicji socjaldemokratów z FPÖ (co nasza partia z zasadniczych powodów wykluczyła), albo wreszcie powstanie tej koalicja, która utworzyła rząd.

Przyznaję, nie życzyłem sobie, by ugrupowanie Haidera stało się partią rządzącą. Ale w demokracji ważny jest nie tylko rząd....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2006

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament