Czy jest nam tu dobrze
Badanie nastrojów pracowników
Czy jest nam tu dobrze
- Przykładowe pytania zadawane podczas badania nastrojów w firmie
WOJCIECH STARUCHOWICZ
Badanie nastrojów pracowników to usługa rzadko zamawiania przez nasze firmy. Tymczasem takie spojrzenie w lustro opinii podwładnych wielu zarządom wyszłoby tylko na dobre.
Kiedy powinno się przeprowadzić takie badanie? Gdy szefowie dostrzegają, że w firmie źle się dzieje, ale nie potrafią określić przyczyn: czy szwankuje poziom motywacji, morale ludzi, a może coś innego. Konieczne powinno być też np. po fuzji, zmianie struktury organizacyjnej lub zarządu, pociągającej także zmianę strategii. Może też odpowiedzieć na pytanie, jak pracownicy oceniają swoją firmę na tle konkurencji lub posłużyć centrali jako element oceny szefostwa oddziału.
Przyczyną małej u nas popularności badania nastrojów jest nieznajomość i niedocenianie tej usługi. - Ostatnia rzecz, na którą firmy chcą wydawać pieniądze, to usługi badawcze związane z kadrami. Jeśli firma ma motywujący, powiązany z wynagrodzeniami system ocen, to rzadko myśli o czymś więcej - ocenia Anna Ciołek z firmy doradczej Bigram. Z jej doświadczeń wynika, że - paradoksalnie - najbardziej zainteresowani badaniem nastrojów są szefowie firm, w których sprawy kadrowe funkcjonują dobrze. Bigram
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta