Pisarz stanu rzeczy
Pisarz stanu rzeczy
- "Z notatnika stanu rzeczy"
- Wspominają
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Wczoraj w Warszawie zmarł Andrzej Szczypiorski, autor "Początku", wybitny pisarz i publicysta, senator w latach 1989-1991. Literaturę traktował jako rodzaj misji, "zadanie powierzone pisarzowi przez społeczeństwo".
Przełomem w jego twórczości stać się miała "Msza za miasto Arras" (1971), której narrator powiadał: "Nie jest wolny ten, który jest, ale ten, który pragnie być". Ta umiejscowiona w XV wieku powieść była, w gruncie rzeczy, pisarską reakcją na wydarzenia marcowe 1968 roku. W "Notatniku stanu rzeczy" Szczypiorski napisze, że w tym, co robił wcześniej, na dobrą sprawę, "była zgoda na amputowanie życia, amputowanie samego siebie".
Urodził się 3 lutego 1924 roku w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim w szeregach Armii Ludowej. Po kapitulacji był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
Do literatury, szczególnie tej wielkiej, do której wszedł "Mszą za miasto Arras" i "Początkiem", wiodła go długa droga. Terminował w dziennikarstwie, prasowym i radiowym. Pracował w dyplomacji, w latach 1956-1958 był radcą kulturalnym polskiej ambasady w Danii. Pisywał książki dla
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta