Sprzedać kopalnie, spłacić długi
Co dalej z restrukturyzacją górnictwa węglowego
Sprzedać kopalnie, spłacić długi
RYS. MARCIN CHUDZIK
JAN MACIEJA
Prowadzone postępowania karne skarbowe wobec zarządów spółek węglowych są wynikiem niepłacenia przez te spółki zobowiązań wobec skarbu państwa. Wszystkie zobowiązania sektora węglowego przekroczyły na koniec 1999 roku kwotę 20 mld zł.
Obiektywnych przyczyn zapaści finansowych jest wiele, ale najważniejsze wynikają z wyłączenia górnictwa z reform rynkowych rozpoczętych w 1990 roku i polityki etatyzmu prowadzonej wobec górnictwa przez kolejne rządy, poczynając od 1993 roku.
Wymienić można dwie główne przyczyny odejścia od reform rynkowych w górnictwie.
Po pierwsze, wynika ono z zakodowanego w pamięci przeświadczenia górników, że za sprzedaż węgla, wielkość zatrudnienia i wynagrodzeń, wielkość zobowiązań górnictwa, wyrządzane szkody górnicze i inne niepowodzenia kopalń i spółek odpowiedzialne jest państwo.
Po drugie, chodzi o korzyści partii politycznych oraz grup interesu, w tym związków zawodowych, nieformalnych szczebli pośrednich i zarządów spółek z blokowania reform, zwłaszcza prywatyzacji. Są one wyższe od potencjalnych korzyści płynących z restrukturyzacji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta