Prywatyzacja w trybach wymiaru sprawiedliwości
Trzy lata... i od nowa
Prywatyzacja w trybach wymiaru sprawiedliwości
W ciągu trzech lat pozew koncernu Hachette przeciwko ministrowi skarbu państwa, dotyczący wydania akcji Ruchu, przeszedł wszystkie sądowe instancje, z Sądem Najwyższym włącznie, by wrócić do punktu wyjścia. Czas ten zajęły kwestie proceduralne, m.in. rozważania, który sąd ma go rozpatrzyć. Do wyroku wciąż tak samo daleko jak na początku. Prywatyzację Ruchu - firmy o ogromnym znaczeniu - blokuje sądowy zakaz.
Sprawa ta wybuchła w grudniu 1996 r., gdy ostatniego dnia tego roku Wiesław Kaczmarek (SLD), minister przekształceń własnościowych, podpisał protokół uzgodnień z konsorcjum Hachette-Wydawcy Prasy.
Wiadomo było, że od nowego roku Kaczmarka zastąpi Mirosław Pietrewicz z PSL, minister skarbu państwa. On też na początku 1997 r. wezwał konsorcjum do renegocjacji ceny za Ruch. Z konkurencyjną ofertą wystąpiła bowiem Polska Grupa Kapitałowa zrzeszająca kilka spółek, w tym Universal, Polsat, Multico. Wywołała ona duże zamieszanie zarówno wśród polityków rządzącej wówczas koalicji PSL-SLD, jak i w mediach. Było to długo po wyznaczonych przez ministerstwo terminach.
Hachette nie przystąpił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta