Ćwiartka losu
Ćwiartka losu
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Jest pisarzem kultowym. Do lektury jego "Sposobu na Alcybiadesa", "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa", "Siódmego wtajemniczenia", "Klubu Włóczykijów" i innych powieści i opowiadań adresowanych do młodzieży bez skrępowania przyznają się stolarze i politycy, menedżerowie i publicyści. Jego "Księgę urwisów" krytyk Michał Komar nazwał "jedyną powieścią, która ocalała z socrealizmu". W 1978 roku UNESCO przyznało mu wyróżnienie imienia Jana Christiana Andersena.
Często zdarza się panu westchnąć: "Ach, ta dzisiejsza młodzież"?
- To pan jeszcze nie wie, iż młodzież stale się psuje? To zjawisko bardzo stare. Dzieje się tak od czasów Kaina. Takiego zdania jest zawsze większość starszego pokolenia. A mówiąc poważnie, jestem umiarkowanym optymistą. Znam wielu wartościowych młodych ludzi. Bardzo pozytywnym według mnie zjawiskiem jest też dalsza emancypacja dziewczyn. Są chyba bardziej pracowite od chłopców, więc zdobywają coraz mocniejszą pozycję w świecie nauki. I polityki też. To jest bardzo krzepiące, bo jak przejrzy się statystyki przestępstw, wykroczeń i złych zachowań, okaże się, że występków kobiet jest znacznie mniej. Dziewczęta na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta