Ostrożni się mylili
Negatywne zjawiska w samorządach to upartyjnienie oraz korupcja, które prowadzą do gorszących rozgrywek
Ostrożni się mylili
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JERZY REGULSKI
Dyskusje o samorządzie sprowadzane są na ogół do pytań: ile kto ma pieniędzy, kto ile zarobił czy kto o czym zdecydował. Tymczasem sprawa ma zupełnie inny wymiar. Otwarcie dokonane w 1990 roku zmieniło ustrój kraju i spowodowało przemiany w wielu dziedzinach życia.
Komunalizacja mienia państwowego była pierwszą tak wielką operacją przekształceń własnościowych. Dzięki przejęciu przez gminy terenów i budynków wykształcił się rynek obrotu nieruchomościami i przełamane zostały monopole niektórych molochów państwowych. Wykształcił się rynek finansów lokalnych. Dziesięć lat temu żaden bank nie chciał rozmawiać na temat obsługi gmin. Dziś istnieje współzawodnictwo w tej dziedzinie. W latach dziewięćdziesiątych wybudowano około dziesięciu razy więcej wodociągów i kanalizacji niż w poprzedniej dekadzie. Liczne gminy uzyskały sukcesy gospodarcze dzięki swym akcjom promocyjnym. Wokół samorządów powstało wiele instytucji je wspomagających. Co roku sto kilkadziesiąt tysięcy pracowników uczestniczy w kursach i szkoleniach.
Decentralizacja i opór
Polska roku 2000 jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta