Od zapiewajły do czirliderki; Dobre złe wiadomości
- Skojarzenia Michała Radgowskiego
- Trudno i darmo Ryszarda Bańkowicza Skojarzenia
Michał Radgowski
Od zapiewajły do czirliderki
Osoby, które pragną zabłysnąć językowo, mają kłopoty z wymową takich słów, jak immobilizer czy cheerleader - w TV mówią: czirliderki - które właściwie weszły już do polszczyzny.
Pewna starsza pani sądziła, że czirliderki to jakiś nowy gatunek ptaszków przybywających do nas z tropików i dopiero jakiś film sportowy wyprowadził ją z błędnego mniemania. W rzeczywistości czirliderki udzielają się nie tylko z okazji rozgrywanych meczów, zagrzewając do walki własną drużynę, przyczyniają się także do wzmożenia nastroju w czasie imprez politycznych na różnych szczeblach. W słowie "cheer" kryje się zarówno chęć rozweselenia czysto bezinteresownego, jak i dodawania otuchy, zagrzewania do boju walczących. Jak się domyślamy, selekcja czirliderek przeprowadzana jest niezwykle starannie, a czynnikiem kwalifikującym do zespołu są nie tylko dobre wyniki w nauce i nienaganne sprawowanie.
W przeciwieństwie do immobilizera, który pojawił się właściwie niedawno (w samochodach typu "Warszawa", zdaje się, ich nie instalowano), czirliderzy istnieli już w przeszłości, tylko, rzecz jasna, nie oznaczano ich tym obcym słowem. Z pewnością też czirliderzy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta