Miała wątpliwości
- Oskarżonej nie zapoznano z treścią ważnego dowodu
- Korzystanie z praw cywilnych MAREK ANTONI NOWICKI
Kontynuujemy omawianie kwietniowych orzeczeń Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka (której już nie ma, ale na podstawie jej ocen Trybunał rozpoznaje sprawy wszczęte, kiedy Komisja funkcjonowała),
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Orzeczenia wydane przez izby (w odróżnieniu od Wielkiej Izby) nie są od razu prawomocne. Sprawy, w których wydały one wyrok, mogą wyjątkowo - na wniosek stron, w drodze tzw. wewnętrznej apelacji na podstawie art. 43 konwencji - trafić w ciągu trzech miesięcy do Wielkiej Izby i ta dopiero ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
Miała wątpliwości
Każdej ze stron procesu należy zapewnić taką samą możliwość przedstawienia swojej sprawy. Tego wymaga zasada równości, konieczna, by proces był rzetelny.
Kaija Kuopila handluje dziełami sztuki. Na początku 1990 r. otrzymała do sprzedaży obraz z informacją, iż jest to oryginalne dzieło znanej fińskiej malarki. Kuopila
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta