Ci niegrzeczni Europejczycy
Nieposłuszeństwo obywatelskie jako podstawa uniewinnienia sprawcy
Ci niegrzeczni Europejczycy
AGNIESZKA RYBAK
Bezmyślnością jest twierdzić, że nieposłuszeństwo oparte na nakazie sumienia to bezprawie.
W doktrynie prawnej państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych funkcjonuje pojęcie "obywatelskie nieposłuszeństwo" (civil disobedience). Najlepiej definiuje je opracowanie W. Langa i J. Wróblewskiego "Sprawiedliwość społeczna i cywilne nieposłuszeństwo w doktrynie politycznej USA" - wielokrotnie tu cytowane. Civil disobedience ma być formą protestu obywateli przeciwko polityce wewnętrznej i zewnętrznej państwa, stosunkom ekonomicznym lub pewnym instytucjom prawnym.
Jego źródeł trzeba szukać w XIX w., gdy społeczeństwo amerykańskie walczyło o zniesienie niewolnictwa. Nasiliło się w latach 60. naszego stulecia w okresie działalności M. L. Kinga - jako forma zwalczania dyskryminacji rasowej, by potem stać się narzędziem oporu przeciwko wojnie wietnamskiej. Warto zaznaczyć, że działalność Kinga uważana jest za klasyczny wzorzec zjawiska.
Rewolucja to za wiele
Przedstawiciele amerykańskiej doktryny prawnej dopuszczają obywatelskie nieposłuszeństwo jako formę uwolnienia od odpowiedzialności za naruszenie prawa. Zdefiniowali zespół cechujących je zachowań. Przede wszystkim jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta