Perły na szachownicy
Mały Kraków na ziemi pomorskiej
Perły na szachownicy
W samym sercu rynku wznosi się chluba Chełmna - piękny, zbudowany w stylu włosko-polskiego renesansu ratusz
FOT. ZOFIA ROKITA
ZOFIA ROKITA
Na dziewięciu wzgórzach, za średniowiecznym murem obronnym ukrywa się prastary polski gród z wznoszącymi się ku niebu zabytkowymi basztami, wieżami gotyckich kościołów i renesansowego ratusza. Ten gród to Chełmno.
Przechadzając się uliczkami, których szachownicowy układ wytyczono jeszcze w średniowieczu, co krok napotykamy ślady niemal osiemsetletniej burzliwej historii miasta, nazywanego także polskim Carcassonne - od francuskiego miasta słynącego ze świetnie zachowanych średniowiecznych murów obronnych.
Malownicze położenie Chełmna na stromo opadającym ku Wiśle zachodnim skraju Wysoczyzny Chełmińskiej (75 m n.p.m.) znalazło odzwierciedlenie w nazwie pochodzącej od słowa "chełm", czyli szczyt, pagórek, i sprawiło, że miastu temu "dziewięć gór za herb darowano".
W herb wpisany jest również ciemnobrązowy krzyż maltański - symbol wiary chrześcijańskiej - jako że miasto zostało założone przez zakon krzyżacki w roku 1233.
Starsza od świątyni gnieźnieńskiej
W wieku XIII i XIV Chełmno było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta