W poszukiwaniu Heimatu szefowej wypędzonych
Erika Steinbach urodziła się na terenie Polski jako córka żołnierza niemieckich wojsk okupacyjnych
W poszukiwaniu Heimatu szefowej wypędzonych
JERZY HASZCZYŃSKI, PIOTR ADAMOWICZ
Erika Steinbach, przewodnicząca liczącego około dwóch milionów członków niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) i członkini zarządu CDU, przedstawia siebie i swoją rodzinę jako wypędzonych z Prus Zachodnich (czyli Pomorza). O tych terenach mawia jako o swoim Heimacie, utraconych stronach rodzinnych. Niemożność pogodzenia się z utratą Heimatu była - jak tłumaczyła - powodem głosowania przez nią, jako posłanki CDU do Bundestagu, przeciwko polsko-niemieckiemu traktatowi granicznemu z 1990 roku. Jak jednak ustaliła "Rz", uznawianie Prus Zachodnich za Heimat Eriki Steinbach jest bardzo wątpliwe.
Po wczorajszej rozmowie z szefową BdV utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w ogóle nie można mówić o utraconych przez nią stronach rodzinnych na terenie dzisiejszej Polski.
Erika Steinbach, z domu Hermann, urodziła się 25 lipca 1943 roku w, co podają jej życiorysy, Rahmel w Prusach Zachodnich (Westpreussen). Rahmel to po polsku Rumia, miejscowość położona koło Gdyni, przed drugą wojną światową wchodząca w skład państwa polskiego. Obecna szefowa Związku Wypędzonych przyszła więc na świat w okupowanej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta