Historyczny kompromis inaczej
Rząd mniejszościowy może prowadzić do stabilizacji życia politycznego i wyłonienia silniejszych rządów w przyszłości
Historyczny kompromis inaczej
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
KLAUS BACHMANN
Polska potrzebuje silnego, stabilnego rządu, aby prowadzić skuteczne pertraktacje z UE. Tak mówią obecnie analitycy w Brukseli, komisarze unijni i ich rzecznicy, dając tym samym do zrozumienia, że Polska teraz takiego rządu nie ma.
Rządy mniejszościowe są słabe, bardziej narażone na ataki ruchów roszczeniowych. Ale to wcale nie oznacza, że są skazane na klęskę albo że w ogóle nie są w stanie podjąć ważnych decyzji. Włochy mimo niemal całkowitego rozpadu systemu partyjnego weszły jednak do Unii Walutowej. W polskich warunkach rząd mniejszościowy może nawet prowadzić do stabilizacji życia politycznego i do wyłonienia silniejszych rządów w przyszłości.
Zgoda na demokrację
Pierwszy krok do stabilnego systemu politycznego Polska zrobiła już w latach 1993 - 1997, kiedy koalicja zdominowana przez postkomunistyczną lewicę przejęła rządy. Nawet wtedy, kiedy prezydent pochodził z tej samej opcji politycznej, nic naprawdę niepokojącego się nie stało. Osiągnięto konsensus polityczny w sprawach demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej i integracji z NATO oraz UE. Jest on nawet szerszy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta