Rezolucja zawieszona na kołku
Radovan Matović, ambasador Jugosławii w Polsce
Rezolucja zawieszona na kołku
- Po podpisaniu w końcu 1995 roku porozumienia w Dayton, którego jednym z sygnatariuszy był prezydent Slobodan Miloszević, wydawało się, że proces stabilizacji na Bałkanach ulegnie przyspieszeniu. Stało się inaczej. Doszło do trwających bez mała 3 miesiące bombardowań Jugosławii przez lotnictwo NATO. Mija właśnie rok od ich zakończenia. Czy konflikt był rzeczywiście nie do uniknięcia?
RADOVAN MATOVIĆ: - W ciągu 78 dni ataków lotnictwa NATO na Jugosławię zginęło ponad 2 tysiące osób, a 10,5 tysiąca zostało rannych, w tym jedna trzecia to dzieci. Czy konfliktu można było uniknąć? Jakiego konfliktu? To była agresja, wcześniej zaplanowana, jeszcze przed spotkaniem w Rambouillet. Konferencja we Francji była farsą, próbą wymuszenia na Belgradzie zgody na okupację naszego kraju. Propozycje Jugosławii - pokojowego rozwiązania problemu Kosowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta