Zamek sześciopalczastego rycerza
Dobra pod Szczecinem
Zamek sześciopalczastego rycerza
W XVI wieku wznoszący się na wzgórzu zamek budził respekt potężnymi murami
FOT. ZBIGNIEW URBAŃSKI
Historia jest przewrotna - wynosi na szczyty, po czym odsuwa na margines, pozostawiając wspomnienie dawnej świetności. Taki też los spotkał Dobrą, leżącą kilkanaście kilometrów na południowy wschód od Nowogardu.
Na szesnastowiecznej mapie Pomorza Zachodniego Dobra prezentowała się imponująco. Wznoszący się na wzgórzu zamek budził respekt potężnymi murami. Broniły one mieszkańców przed najazdami rycerzy rabusiów. Jedna z części zamku, tzw. Nowy Dom, zachwycała najnowszymi rozwiązaniami rodem z dalekiej Italii. Właściciel dóbr Jobst I von Dewitz dał się poznać jako jeden z pierwszych pomorskich zwolenników Marcina Lutra, a Dobra szeroko otwierała się na postępowe, reformatorskie idee.
Nadzieja na lepsze czasy
Burzliwa historia Pomorza i przede wszystkim spory rodzinne, doprowadziły zamek do ruiny - na początku XIX wieku wybuchy kilkakrotnnie wstrząsnęły jego posadami. Za pomocą dynamitu kruszono zamkowe mury, by pozyskać materiał budowlany. Dziś, przechadzając się po zamkowym wzgórzu, można jednak bez trudu rozpoznać zarysy komnat, okrągłych baszt, pozostałości wielkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta