Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożytki ze sprzątania lasu

24 lipca 2000 | Prawo | MS

ROZWAŻANIA

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Pożytki ze sprzątania lasu

Jako społeczeństwo jesteśmy zdolni do wielkich, heroicznych zrywów, uniesień, poświęceń, wyrzeczeń w imię dobra wspólnego. Lubimy debaty i dyskusje o abstraktach, potrafimy walczyć o symbole i w nieskończoność spierać się o wielkie racje historyczne. Przejawiamy także skłonność do myślenia życzeniowego, często mylimy nasze intencje i motywacje z trzeźwą oceną rzeczywistości. Te nasze cnoty i przywary (trudno zapewne ocenić, jak w końcu wypada ostateczny bilans naszych narodowych cech) znajdują też lustrzane odbicie w podejściu do prawa. Nasze prawo zawiera wiele wspaniałych deklaracji na temat dobra wspólnego, gwarancji praw podstawowych, obfituje w coraz liczniejsze instrumenty ochrony proceduralnej. Staramy się przez prawo załatwić wiele naszych bolączek społecznych związanych z bezpieczeństwem na ulicach, małą sprawnością działania struktur administracyjnych czy funkcjonowaniem opieki zdrowotnej lub systemem edukacji.

Myślenie o samoistnej sprawczej mocy prawa jest mocno zakorzenione w naszej świadomości właśnie dlatego, że nasz stosunek do rzeczywistości nie jest dość pragmatyczny, opiera się na myśleniu symbolicznym i życzeniowym. Toczymy więc debaty, jak ukształtować na nowo i surowiej prawo karne, jak prawnie zabezpieczyć interesy dziecka i rodziny, w jaki sposób umocnić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2069

Spis treści

Regiony Polski - Wielkopolskie

Zamów abonament