Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można dopuścić do powstania elitarnego klubu

24 lipca 2000 | Prawo | MA
źródło: Nieznane

DYSKUSJA

Karta Podstawowych Praw Unii Europejskiej

Nie można dopuścić do powstania elitarnego klubu

RYS. JACEK FRANKOWSKI

MAREK ANTONI NOWICKI

Karta Podstawowych Praw Unii Europejskiej jest obecnie jedną z najżywiej dyskutowanych kwestii w państwach członkowskich Unii i Radzie Europy. Dyskusja ta nie może także ominąć państw kandydujących do unijnego członkostwa.

We Wspólnotach (i w Unii Europejskiej) stopniowo wzmacnia się ochronę praw jednostki. To naturalny rezultat orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości (w Luksemburgu) i kolejnych nowelizacji traktatów odwołujących się do praw człowieka, w tym do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja), które wskazują na coraz większe znaczenie poszanowania podstawowych praw w systemie wspólnotowym.

Musiała się więc wreszcie pojawić kwestia karty podstawowych praw. Komisja Europejska optowała za nią już w końcu lat siedemdziesiątych.

Prace już trwają

Inicjatywę podjęto w okresie niemieckiej prezydencji Rady Europejskiej w pierwszej połowie 1999 r. Podczas szczytu w Kolonii 3-4 czerwca 1999 r. postanowiono rozpocząć prace i wyznaczono termin przedstawienia projektu: przed posiedzeniem Rady Europejskiej w grudniu 2000 r. Kilka miesięcy później, już pod przewodnictwem Finlandii, podczas szczytu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2069

Spis treści

Regiony Polski - Wielkopolskie

Zamów abonament