Zadbaj o bagaż, zadbaj o bilet
Odpowiedzialność kolei
Zadbaj o bagaż, zadbaj o bilet
RYS. PAWEŁ GAŁKA
Żeby skorzystać z usług kolei, musimy zawrzeć umowę przewozu. Wystarczy w tym celu kupić bilet, albo nawet bez biletu zająć miejsce w pociągu.
Zawarcie umowy oznacza konieczność uiszczenia opłaty za przejazd. Odmawiający zapłaty konduktorowi może zostać usunięty ze środka transportu. To samo spotka osobę zagrażającą bezpieczeństwu lub porządkowi (art. 15 i 16 prawa przewozowego), każdy bowiem podróżny obowiązany jest do przestrzegania przepisów porządkowych.
Nie pojechał podróżny lub pociąg
Bywa, że coś utrudnia lub uniemożliwia podróż. Co wtedy? Czy niedoszły podróżny może odstąpić od umowy i czy z tego powodu ponosi jakieś konsekwencje? Zgodnie z art. 17 prawa przewozowego wolno zmienić umowę lub od niej odstąpić, ale tylko przed rozpoczęciem jazdy albo na jakiejś stacji. Można zatem zmienić trasę. W zależności od tego, czy skracamy czy wydłużamy drogę albo zmieniamy klasę pociągu, otrzymujemy zwrot lub dopłacamy różnicę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta