Dwadzieścia lat później
Przedłużenie ochrony majątkowych praw autorskich
Dwadzieścia lat później
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ELŻBIETA TRAPLE
Dzieła twórców zagranicznych niekoniecznie muszą być chronione tak samo długo jak dzieła polskie.
W ostatniej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 9 czerwca 2000 r. (Dz. U. nr 53, poz. 637) przedłużono czas ochrony majątkowych praw autorskich z 50 do 70 lat po śmierci twórcy. Taka zmiana zawsze musi wywoływać perturbacje w praktyce gospodarczej, tym większe, im mniej uwagi poświęca ustawodawca przepisom przejściowym. Niestety i w tej nowelizacji zapomniano o kilku istotnych rozstrzygnięciach dodatkowych, co wywoła wątpliwości interpretacyjne, a ciężar ich rozwiązania spadnie przede wszystkim na orzecznictwo.
Jeśli idzie o aspekt międzynarodowego przepływu dóbr kultury, to należy zastanowić się przede wszystkim nad trzema problemami:
- Z jakiego okresu ochrony na terytorium Polski korzystać będą obecnie dzieła twórców zagranicznych.
- Czy i w jakim zakresie Polska jest obowiązana od 22 lipca 2000 r. (data wejścia w życie nowelizacji) przyznać przywilej "odżycia ochrony" utworom zagranicznym, co do których ochrona poprzednio na terenie Polski wygasła.
- Czy reaktywowanie ochrony w Polsce zobowiązuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta