Moje prawo
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że
- §§§
- Z sądowego lamusa ENCYKLOPEDIA
Zaświadczenia
Nie są decyzjami administracyjnymi. W przeciwieństwie do tych ostatnich nie zawierają norm postępowania i nie zmieniają sytuacji prawnej ubiegających się o nie. Stanowią tylko urzędowe potwierdzenie faktów lub stanu prawnego. W zaświadczeniu nie można ani przyznać, ani ograniczyć uprawnień. Jego wydanie jednak zmienia niekiedy zasadniczo sytuację strony w postępowaniu administracyjnym, ponieważ stanowi ono dowód, jak każdy dokument urzędowy (zaświadczenie nie ma jednak mocy bezwzględnej, ponieważ możliwe jest przeprowadzenie dowodu przeciwnego). Zdarza się też, że bez zaświadczenia nie można uzyskać jakiegoś uprawnienia.
Wydawanie zaświadczeń urzędnicy nazywają czynnościami materialno-technicznymi. Czynią to w odrębnym, uproszczonym postępowaniu administracyjnym; czasem przeprowadzane jest przedtem postępowanie wyjaśniające.
Zaświadczenia można wydawać wielokrotnie (inaczej niż decyzje administracyjne) i nie jest do tego potrzebna szczególna podstawa. Pochodzą one od organów administracji, a także organów państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, od organizacji zawodowych, samorządowych, spółdzielczych i innych organizacji społecznych. Zasadą jest, że można je dostać wyłącznie na żądanie, Kodeks postępowania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta