Droga przez wieś
Droga przez wieś
EDMUND SZOT
Utwardzona droga, energia elektryczna, wodociąg, telefon, gaz przewodowy, kanalizacja - to podstawowe wyposażenie określające cywilizacyjne zaawansowanie wsi.
W ubiegłym roku w polskim drogownictwie wprowadzono reformy, w wyniku których większość zarządzanych poprzednio przez państwo dróg przeszła w gestię samorządów. Otrzymały one również odpowiednie (w stosunku do możliwości budżetu, nie w stosunku do potrzeb) środki na ten cel. W gestii rządu pozostało tylko około 18 tys. km dróg, w tym około 5 tys. km dróg głównych, spełniających zasadnicze zadania w transporcie krajowym i międzynarodowym (tu ciekawostka: 10 km dróg krajowych nadal nie ma twardej nawierzchni!).
W gestii 16 samorządów wojewódzkich znajduje się 29 600 km dróg (w tym 40 km bez twardej nawierzchni), w gestii 373 samorządów powiatowych - 126 600 km dróg (w tym 17 tys. km bez twardej nawierzchni), 2489 samorządów gminnych zarządza 186 000 km dróg, z czego nawierzchnię twardą ma 84 800 km (45,6 proc.).
Ustawa o finansowaniu dróg publicznych z 29 sierpnia 1997 r. postanawia, że na budowę, modernizację oraz utrzymanie i ochronę dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych przeznacza się 30 proc. planowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta