Misterium ognia
Misterium ognia
Krzysztof Rawa
W wielkanocny poniedziałek 6 kwietnia 1896 roku, o godzinie 15.15, rodzina królewska zjawiła się na wypełnionym Stadionie Panateńskim. Król Jerzy I wysłuchał krótkiego uroczystego wstępu księcia Konstantyna. Następnie wstał, poprawił mundur generała artylerii i zawołał: "Ogłaszam I Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte. Niech żyje naród, niech żyje grecki lud!"
STAROŻYTNOŚĆ NIE DAŁA WSKAZÓWEK, jak zaczynać i kończyć igrzyska. Współczesny ceremoniał olimpijski tworzył się spontanicznie. Początkowo układał go sam baron de Coubertin. W Atenach uroczystością kierował protokół dworski, ale kilka punktów otwarcia zostało: nic się nie zacznie, dopóki głowa państwa nie przybędzie na stadion, formuła otwarcia igrzysk oraz gołębie.
1956 Karin Lindberg przekazuje w Sztokholmie ogień olimpijski Henry'emu Eriksonowi. Uroczystości otwarcia igrzysk w Melbourne były dwie. Zawody konne przeprowadzono w Szwecji, ze względu na kwarantannę koni.
O otwarcie nie zadbano ani podczas pięciomiesięcznych igrzysk paryskich 1900 roku, ani podczas następnych w St. Louis. W Londynie w 1908 roku dodano defiladę sportowców. Jej reguły okrzepły w 1928 roku w Amsterdamie. Wówczas pierwsza szła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta