Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milenijna wędka

08 września 2000 | Publicystyka, Opinie | AO
źródło: Nieznane

Gniezno

Po obchodach zostały porządki, duma i kilka pomysłów

Milenijna wędka

Romuald Szałamacha przyjeżdża do Gniezna od kilkudziesięciu lat, do rodziny. Pamięta miasto jako zapyziałą dziurę: kocie łby i rynsztoki. Przyznaje, że w ostatnich latach zaczęło mu się podobać

Fot. (C) Mariusz Forecki/TAMTAM

Kiedy kilka lat temu Maciej Orłoś w telewizyjnej sondzie pytał Polaków o Gniezno, niektórzy twierdzili, że leży ono nad morzem albo przeciwnie, w górach, że są tu jakieś ruiny zamku lub katedry. - Po obchodach milenijnych przynajmniej wszyscy wiedzą, że nasza katedra stoi i ma się dobrze - mówi Andrzej Grzelak, wiceprezydent Gniezna.

W 1038 roku Kazimierz Odnowiciel przeniósł swą siedzibę na Wawel. Gniezno musiało czekać ponad dziewięćset lat na obchody milenijne, wizytę Ojca Świętego, europejskich prezydentów i premierów, by znów stać się, choć na chwilę, polityczną stolicą kraju.

Dostojni goście mieli okazję zobaczyć fragmenty miasta; kanclerz Niemiec Gerhard Schröder spędził w Gnieźnie noc. Obok nich toczyła się codzienność. Jakie miała znaczenie przy manifestacji jedności Europy Środkowowschodniej i polskiego poczucia, że częścią tej "właściwej", zachodniej Europy jesteśmy od tysiąca lat?

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2108

Spis treści

Wspomnienia

Regiony Polski - Mazowieckie

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament