Produkt musi być bezpieczny
W interesie konsumentów
Produkt musi być bezpieczny
ŻANETA SEMPRICH
Od respektowania wchodzącej dziś w życie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów zależy, jakie towary, o jakim poziomie ochrony przed płynącymi z nich zagrożeniami znajdą się na rynku.
Zapewnienie bezpieczeństwa produktów uważane jest za podstawowe prawo konsumenta. Nie jest on jednak w stanie sam go wyegzekwować, roszczenia odszkodowawcze przysługują dopiero, gdy poniesie szkodę powstałą wskutek jego braku. Zagwarantować mu takie bezpieczeństwo mogą jedynie działania o charakterze profilaktycznym. To od nich zależy, jakie produkty, o jakim poziomie bezpieczeństwa znajdą się na rynku. Przedmiotem działań państwa i domeną prawa administracyjnego jest zatem określenie, jakim cechom musi odpowiadać produkt określony jako bezpieczny, i egzekwowanie tego. O tym właśnie traktuje wchodząca dziś w życie ustawa z 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. nr. 15, poz. 179).
Rzecz i energia
Zgodnie z nią produktem jest dostarczana przez przedsiębiorcę i przeznaczona (albo nadająca się) do użytku konsumentów rzecz, zarówno ruchoma, jak i energia (np. elektryczna). Nie jest przy tym ważne, czy przekazuje się ją odpłatnie czy bez jakiegokolwiek ekwiwalentu. Może być nowa, używana, naprawiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta