W niewoli u Indian Kuna
Przyjazny lud Choco przyjął nas gościnnie. Dolary nie były konieczne, ale mile widziane. Indianie je znają, ponieważ dolar amerykański jest oficjalną walutą Panamy
TEKST I ZDJĘCIA BEATA PAWLIKOWSKA WOJCIECH CEJROWSKI
Miejsce, gdzie Panama graniczy z Kolumbią, nosi nazwę Darien Gap - Przesmyk Darien. To ten cienki pasek lądu w kształcie wyrostka, który sterczy u góry Ameryki Południowej i łączy ją z Północną. Na mapach wygląda mizernie, a w rzeczywistości to całkiem solidny kawał tropikalnej puszczy z niewysokimi, ale bardzo stromymi górami. Na dodatek od strony kolumbijskiej zatarasowany bagnami. O Darien mówi się, że jest nieprzebyty.
To przekonanie potwierdza choćby historia budowy Panamericany, czyli systemu dróg asfaltowych, który miał połączyć Ziemię Ognistą z Alaską.
Doborowe siły konstruktorskie z całego świata, ogromne buldożery i miliony dolarów pokonały Andy - góry wysokie, Amazonię - lasy szerokie i tak ogromne pustynie, jak Atacama. Utknęły w Darien. Próbowały się przegryźć na kilka sposobów, lecz nie zmogły przesmyku. Do dziś po obu jego stronach sterczą z błota pordzewiałe wraki wielkich spychaczy. To ślady międzynarodowej machiny, która połamała sobie zęby i poszła ryć gdzie indziej.
Cienka czerwona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta